AROMATERAPİ Masajında da Kullanılan Yağlar Ve Etkileri

Aromaterapi Masajı Ve Kullanılan Yağların Önemi

Saf yağın %100 özü doğada bulunan bitkilerden elde edilir. Elde edilen yağlar saf olduğu için temel yağlar ile karıştırılarak vücuda uygulanır. Orjinal saf kalite de ki armoaterapi yağlarının vücudumuza, ruh ve zihne etkisi yüksektir. Bedenimizin yıpranmış savunma mekanizmalarına etki ederek kan dolaşımını hızlandırır vücudun tüm bölümüne etki ederek iyileşmesine ve zinde kalmasına yardımcı olur. Aromaterapis yağları özel olarak damlatma ve buharlaştırma yöntemleri kullanılarak elde edilir. Günümüz kozmetik yağları gibi ten ve deri üzerinde yüzmek, vücut tarafından hızla emilir. Beden, ruh ve zihnimiz kokulardan yüksek derece etkilenmektedir ki bu etki psikolojimizi de etkisi altına almaktadır. Şuan içerisinde bulunduğumuz çağda bitkilerin iyileştirici gücü unutulmuş yerine kimyasal ilaçlardan medet umulmaya başlanmıştır. Hem bitki, gıda sektörü hemde kimyasal sektörü işin boyutunu tamamen ticarete döktükleri için işin içerisine bir hayli gerçek dışı bilgi girmiştir. Etrafımıza baktığımız da inanılmaz derecede bilgi kirliliği ve yanlış yönlendirilmelere mağruz kalıyoruz.

Aromaterapi Uygulanması

Bitkilerin özü ile elde saf aromaterapi yağları temel yağlar ile karıştırıldıktan sonra masaj için kullanıma hazırlanır. Bu masaj da ki temel kurallar tempo, baskı şiddetinin, öfleraj ve hareketlerin tümü hafif olmalıdır. Aromaterapi masajın da yapılan el hareketleri, sıvazlama ve dokunuşların tümü adeta vücut üzerinde dans ediyormuş hissi verir. Uygulama esnasında masaj ortamının uygun olması, dinlendirici hoş bir müzik eşliğinde yapılması en önemli noktalardan biridir.

Kullanılan kaliteli yağ ile yapılan aromaterapi masajı derinin daha çok ısınmasında etkilidir. Bu sayede kağların, eklemler ağrılarının ve zayıf dolaşım bozukluğuna faydası vardır. Güzel hoş kokusu sayesinde duygusal ve psikolojik sıkıntılar üzerinde de etkisi küçümsenmeyecek kadar çoktur. Saf aroma yağları nefes alışını rahatlatır, kişiye kendini daha sakin daha rahat hissetmesini sağlar. Beynimiz organlara gönderdiği sinyaller de güzel koku ve dokunuşlar ile farklı iyi yönde uyarır. Kişiye uygulanan aromaterapi masajının dokunuşları, ruhu dinlendiren koku ve müzik sayesinde şımartıldığı duygusu ile bedeni dinlenir, rahatlar, arınır ve sağlıklı bir psikoloji etkisi içerisinde kötü düşünceler, ağrı ve olumsuzluklardan arınır. Aromaterapi masajının yaklaşık olarak dünya standartlarında süresi 50-60 dakikadır.

Bitkilerde ki şifalı ve yararlı özlerden elde edilen aroma yağları ile yapılan masaj cildi besler yeniler, yağın kukusu da psikolojik etki ile adeta bir şifa dağıtmaktadır.

Klasik masaj da uygulanan tekniklerden biraz daha hafif tempo ile deriye yedirilen yağlar (Sakıncalı bir alerji, hastalık, hamilelik vs. Yok ise) masaj yaptıran kişi tarafından seçilebilir.

Zihnin ve bedenin fiziksel yorgunluğu için biberiye özü yağı, sinüzit ve nezlede okaliptüs yağı kullanıldığı taktirde üst solunum yollarında etkisi görülecektir.

Aromaterapi yağları bitkilerin özü kullanılarak üretirilir ve bu yağlar uçucu özelliğe sahiptir. Bu terapi kültürü de diğer masajlar gibi çok uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Köklerini hindistan ve çinden almış bir çok uygarlıklarda yağlar masaj ve diğer amaçlar için kullanılmıştır. Örneğin mısır uygarlıkları aroma yağlarını kutsal ayinlerinde ve mumya için kullanmışlardır. Daha sonra aromaterapi mısırdan yunanlılara geçerek tüm dünyaya yayılmıştır. Teknolojinin artması ile zahmetli olan aromaterapi yerini ucuz, kalitesiz kimyasal karışımlı ürünlere bırakmıştır. Bitki özleri kullanılarak üretilmiş yağlarda ki kimyasal yapı ve enerji tamamen doğal ve sağlıklı olduğu için aromaterapide kullanılır.

Profesyonel uygulanan aromaterapinin fizyolojik sorunların yanısıra stresten kaynaklanan duygusal ve psikolojik sorunların çözümünde yardımcı rolü yüksektir. Vucüdumuz bir bütün olduğu için hasar gören bir organ, stresli bir zihin tüm bedeni sararak sorunların büyümesine sağlıksız bir hayata dönüştürmesi oldukça basittir. Günümüz de ki stresli yaşam biçimi, hava kirliliği ve kullanılan sağlıksız gıdaların geride bıraktığı yıpranmış bir beden, stresli bir zihin olacaktır. Bu bağlamda aromaterapi alternatif tıp destekleyici terapilerin başlıcalarında gelmektedir. Hastalıklardan arınmak ve güçlü bir bedenin en önemli kaynağı bedenin güçlü kalması bilinen bir doğrudur. Stres, ağır iş temposu gibi bedenimizi yoran mecburi yaşam şartlarının getirdiği sorunları, sağlıklı bir beden, ruh ve zihin için profesyonel masaj terapistinden aromaterapi masajı hizmeti alabilirsiniz. Aromaterapi masajı tüm vucüda uygulanır, bu sayede kafa, saçlar, kol, bacak, sırt, göbek gibi yerlerde ki noktalar uyarılarak beyine sinyaller gönderilir.

Aromaterapi hangi konularda yardımcı olacağı aşağıda belirtilmiştir.

Kas, Kemik ve Eklem Sorunları

 • Bel ve sırt ağrısı
 • Eklem iltihaplanmaları/ romatizma
 • Spor yaralanmaları, kas ve eklem rahatsızlıkları (burkulma, incinme vb.)

Stres Kaynaklı Sorunlar

 • Stres, anksiyete, huzursuzluk, tedirginlik, gerginlik, uykusuzluk
 • Deri şikayetleri, (deri kaşıntıları ve döküntüleri, egzama vb.)
 • Başağrısı/ migren

Kadın Sağlığı

 • Regl sıkıntıları (sancılı regl ağrıları, aşırı kanama, reglden kesilme vb.)
 • PMS (regl öncesi gerginlik, şişkinlik, huzursuzluk vb.)
 • Menopoz ile ilgili sorunlar (ani hormonal değişiklikten kaynaklanan terleme, sıkıntı, gerginlik, şişkinlik vb.)

Hamilelikteki Sıkıntılar

 • Rahatlayamama
 • Bel ve sırt ağrıları
 • Bacaklarda şişme

Diğer Rahatsızlıklar

 • Solunum sorunları (astım, bronşit vb.)
 • Dolaşım sorunları (tansiyon, baş dönmesi vb.)
 • Sindirim sorunları (kabızlık, hazımsızlık vb.)
 • Kulak, burun, boğaz (sinüzit, kulak ağrısı vb.)
 • Selülit ve kilo problemi

AROMATERAPİ DE KULLANILAN YAĞLAR VE ETKİLERİ

Ardıç
Zihni uyarıcı, berraklaştırıcı ve iyileştiricidir. Ardıç yağı, depresyona, duygusal yorgunluğa, ruhsal sıkıntılara iyi gelir.

Biberiye
Tembellik ve üzüntüye iyi gelen biberiye yağı, yaraları iyileştirir ve cildi temizler. Ayrıca sinirleri dengelediği için zihinsel sorunlarda kullanılabilir.

Clary Tohumu
Panik, aşırı heyecan ve korku durumlarında kullanılan Clary tohumunun yağı, zihindeki zorlanmaları rahatlatır.

Çördük otu
Mukusları temizleyen ve boğazdaki sorunları gideren Çördük otu yağı, solunum sorunlarını çözer. Bulanık zihni canlandırır.

Defne
Sert bir koku veren defne yağı, uygulanan bölgeye sıcaklık verir. Antiseptiktir ve rahatlatıcı özelliği vardır.

Ekinezya
Soğuk algınlığını yumuşatan ekinezya doğal bir afrodizyak. İştahı düzenleyen ekinezya, idrar yolları iltihabına da çözüm olur.

Fesleğen
Fesleğen yağı bronşit, migren gibi fiziksel ağrıların yanında halsizlik, depresyon ve anksiyete gibi sorunlara da iyi gelir.

Gül
Şişlik ve kabartılara gül yağı sürüldüğünde vücut anında tepki verir ve iyileşir. Yumuşatıcı ve kas gevşetici özelliğine sahiptir.

Hintdefnesi
Selülit ve çatlaklar, sivrisinek ısırıklarına sürülebilen Hintdefnesi yağı, sivilcelere de direkt uygulanabilir.

Itır
Baş ağrısı, akne, egzama ve sedef hasatlıklarında özellikle tercih edilen ıtır yağını şeker hastaları kesinlikle uygulamanmaz.

İngiliz nanesi
Tazelik, ferahlık, canlılık verir ve konsantre edicidir. Mide bulantılarında, hazımsızlıklarda kullanılır.

Jojoba
Saçlara yapılan bakımlarda, deri hastalıklarında ve boğaz iltihaplarında kullanılan jojoba yağı, aynı zamanda doğal bir güneş ürünü.

Kekik
Başka bir yağ ile karıştırılarak uygulanması gereken kekik yağı, epilepsi ve sara hastalarına tavsiye edilmiyor.

Lavanta
Çok yönlü bir yağ olan lavanta yağı, krampları yatıştırır, baş ağrısı için kullanılır ve sinirleri rahatlatır.

Melissa
Hem yatıştıran hem de canlandıran bir yağ olan melisa yağı, acıya karşı kullanılır.

Nane
Kramp çözücü ve şişkinliğe karşı kullanılan nane yağı, tansiyonu yükseltir ve karaciğeri güçlendirir.

Okaliptüs
En iyi dekonjestanlardan olan okaliptüs böcek ısırıkları için de kullanılır. Yanıklara, deri yaralanmalarına ve derideki kabarıklıklara iyi gelir.

Papatya
Antibakteriyel bir yağ olan papatya, hem fiziksel hem de ruhsal sıkıntıları rahatlatır. Adet sancılarını büyük ölçüde azaltır. Derideki kesik, yanık ve çıbanları iyileştirir.

Rezene
Adet sancılarını belirgin ölçüde azaltan rezene yağını, epilepsi hastalarının kesinlikle kullanmamaları gerekir.

Sandal ağacı
Kardiyovasküler sistemin destekleyicilerinden sandal ağacı yağı, bronşit ve larenjit gibi solunum sorunların için bire birdir.

Tarçın
Yüz bölgesine uygulanmaması gereken tarçın yağı, iştahı açar ve cinsel arzuları artırır.

Vanilya
Acı aromasıyla vanilya yağı, stres için biçilmiş kaftan. Cildi besleyip, yumuşatan vanilya, cinsel gücü de artırır.

Yasemin
Doğal afrodizyak olan yasemin yağı, seks hayatını güçlendirir. Kişiye canlılık kazandırır ve endişeyi yatıştırır.

Zencefil
Mide bulantıları, soğuk algınlıkları ve nezle gibi rahatsızlıklarda kullanılan zencefil yağı, kaslardaki ağrıyı, romatizma ve kireçlenme sıkıntılarını dindirir.

Aromaterapide dikkat edilecekler
1- Hamileliğin ilk dört ayında kesinlikle aromaterapi uygulaması yapılmamalı.
2- Yüz bölgesinde tarçın ve karanfil kullanılmamalı.
3- Fesleğen ve rezene gibi asitli yağların zararlı olduğu unutulmamalı.
4- Okaliptüs ve ıtırı, şeker hastalarının kullanmaması gerekir.
5- Rezene, okaliptüs ve kekik ise epilepsi rahatsızlığında kullanılmamalıdır.

“PROFESYONEL MASAJ TERAPİSTİ”

-Sadık GOODMAN-

14-aromaterapi-masaji-istanbul-aromatherapy-massage-kokulari-yagi-yaglari-en-iyi-best-oneri