Ayak ağrısı Ve Çözüm Yöntemleri ?

Ayaklarda oluşan ağrılar bazen hastalık kaynaklı olduğu bilinmelidir. Genellikle çok uzun süre ayakta duran kişilerde ayak ağrıları normalin üzerinde ve şiddetlidir. Ayakkabıların kalitesiz ve ayağı sıkması, aynı pozisyonda uzun süre durmak veya vucüt ağırlığının büyük bölümünün bir ayak üzerinde daha fazla olması gibi yüzlerce faktör ayak ağrılarının oluşumunu tetikleyebilir. Masaj için söylenebilecek ağrılar kas, iskelet sistemi ve dokular üzerindedir. Kaslarda oluşan yorgunluklar medikal ayak masajı veya refleksoloji ile giderilebilmektedir.

Ayak Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

1- Gereğinden fazla aşırı yürüyüş,
2- Fazlaca aynı pozisyonda ayakta durmak, (bedenin denge bozukluğu)
3- Dizleri fazlaca kırarak uzun süreli oturma,
4- Tırnakların ete batması,
5- Yanlış, kalitesiz ve yüksek topuklu dar ayakkabı seçimi,
6- Romatoit artrit,
7- Ayakları düz taban olanlarda,
8- Aşırı zorlama, burkma, tendonlarda hasar,
9- Ayak bağlarında meydana gelen deformasyonlar,
10- Ayak çıbanları,
11- Ayakta meydana gelen iyileşmemiş yaralar,
12- Topuk dikeni,
13- Ayakta meydana gelen nasır,

Yukarıda ki ayak ağrılarına neden olan problemleri bazı küçük uygulamalar ile giderilebilir, fakat bazılarının cerrahi müdahale gerektirdiği unutulmamalıdır. Bunun yanı sıra topuk dikeni, çıbanlar, romatoit gibi hastalıklar da bir takım ilaçlar ile tedavi edilmesi gerekmektedir.

Çözüm Yöntemleri ?

Bahsi geçen ağrılar için çözüm yöntemleri ilaç ve cerrahi yöntemler tıp doktorlarının müdahalesi ve masaj alanı dışındadır. Diğer çözümlerden birkaçı (kas ağrıları ve yorgunluktan dolayı ağrılar için), refleksoloji masajı (ayak tabanı nokta masajı) veya medikal masaj olarak iki seçenek vardır. Ağrının oluştuğu bölge ve durumlara göre iki masaj türünden biri uygulanmaktadır. Bazı durumlarda bu iki masajın aynı anda uygulanması da mümkündür. Bunlara ek olarak sıcak volkanik taş masajı da ağrıların azalmasında etkili bir yöntemdir. Genellikle sırt, boyun ve omuz üzerinde ki ağrılar da kullanılsada ayak baldırları, tabanı ve kaslar üzerinde sıcak taş masajı uygulaması ile ağrılarda azalma görülmüştür. Anlatılan bilgilerde ilk öncelikli olarak ağrının kaynağı araştırılmalı. Her ağrı için masaj yaptırmak yanlış bir bilgi olup, çoğu hastalıklarda masaj yaptırılması sakıncalıdır. Topuk dikeni ve kemik erimerinde masaj yapılmamaktadır.

16-ayak-agrisina-ne-iyi-gelir-ayak-agrilari-icin-masaj-cozum-tedavisi-istanbul