Baş nokta masajı Hint baş masajı (İndian Head Massage)

Hint baş masajı (İndian Head Massage) binlerce yıllık tarihi kökü ile hindistanta uygulanan bir masaj türüdür. Anavatını hindistan olan hin baş masajı sinir uçlarına denk gelen refleks noktaları üzerinde yoğunlaşmış, parmak baskılarının fazlaca kullanıldığı bir masaj çeşididir. Ülkemizde pek fazla bilinememkle beraber, uygulamayı yapan masörlerde parmakla sayılacak kadar azdır. Ayurveda masajı ile yakından alakası olduğu bilinir. Fakat arasında ki en büyük farklardan biri ayurveda masajı bol yağ kullanılarak yapılsa da hin baş masajında masaj yağı kullanılmadan da yapılabilmektedir. Günün yorgunluğunu ve stresinden arınmak için tercih edilen hin baş masajı, yüz ve kafadaki kan dolaşımın artması ile sağlıklı bir yaşam içinde tercih edilmektedir.
Hint baş masajı amacı baş, yüz, boyun ve omuz dokular, kas ve eklemlerde biriken stresi dağıtarak ortadan kadırmayı amaçlar.

Hint Baş Masajı Nasıl Yapılır?
Masaj yaptıran kişinin, kıyafetleri tamamen giyinik, bir sandalyede oturur. Masaj terapisti boyun, omuz ve kafa derisi alanları üzerinde derin yoğurma ve sıkıştırma hareketleri uygulanması dahil olmak üzere farklı hareketler kullanır. Buna ek olarak, terapist refleks noktalarına hafif ve yavaş basınçlar uygulayarak rahatlama sağlamasını sağlar.

 

İndian head masajın (Hint baş masajı) süresi ne kadardır?

Bu masaj genellikle yirmi beş veya kırk beş dakika sürecek şekilde uygulaması yapılır. Bu masajı süresi boyunca masaj yaptıran ve yapan kişi arasında konuşma diyaloğunun olmasamsı ve ortamın sessiz olması daha yüksek verim sağlayacaktır. Meditasyon veya relax müzikler eşliğinde yapılır.

Hint baş masajının etkileri nelerdir?

Hint baş masajı stres, gerginlik, yorgunluk, uykusuzluk, baş ağrısı, migren ve sinüzit ağrılarında rahatlatma için en uygun masaj türlerinden biridir. Daha önce hint baş masajı yaptıran kişilerin deneyimlerinde enerjik , canlanmış ve daha iyi konsantre duygusu bıraktığı, derinden sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olduğunu bildirmişlerdir.
Hint baş masajının Faydaları nelerdir?
Hint baş masajı, boyun ve omuzlar eklem hareketliliğinde artış ve esnekliğini sağlar, kan dolaşımını ve lenfatik akımı arttırır, kas gerginliğini ortadan kadırır gevşetir ve rahatlatır. Bağ dokusu gevşer ve birikmiş toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu stres ve gerginlik etkilerini azaltmak için özellikle seçilen ve tavsiye edilen masajların başında gelir.
Yan etkileri var mıdır? Uygulanmaması gereken kişiler ve durumlar nelerdir?

Bazı kişilerde yorgunluk, baş dönmesi, ya da ağrıyan kasları (vücut toksinleri ve atık maddelerin ortadan kalması ile) idrar yapma arzusu doğal olarak artabilir. Tüm bu etkiler masajdan bir kaç saat sonra tamamen ortadan kalkar ve bunlar kötü anlamda yan etkiler değildir. Bilinmesinde fayda olan ektra bilgilerden ibarettir.

 

Dikkat Önemli Uyarı;

Eğer son zamanlarda kafa veya vücudun herhangi bir yerinde ameliyat geçirdiyseniz,

baş veya boyunda yaralanma var ise Hint baş masajından kaçınılmalıdır.

AYRICA, tromboz veya emboli öyküsü; spondilit veya spondiloz. Yüksek veya düşük kan basıncı, şeker hastalığı varsa, kalp rahatsızlığı, kanser ve osteoporoz gibi hastalıklarda DOKTORUNUZA DANIŞINIZ, doktor izinleri dışında masajın yapılması mümkün değildir. Bazı riskler oluşturabilmektedir.

Her tedaviden önce en az beş saat alkol almadığınızdan emin olun.