Omuz Ağrısı Neden Olur, Sebebi Nedir? Çözümleri Ve Ağrı Giderici Masajlar

Omuz ağrılarının yaş ile alakalı bir durum olmadığı, çocuklardan yaşlılara kadar tüm yaş grubunu kapsayabilir. Çocuk ve yetişkinlerde çarpma, düşme, darbe, kaza ve yaralanma gibi sebeplerle omuz ağrıları olduğu gibi çalıştığı mesleklerin de ağrı oluşmasında rol alabilir. İlerleyen yaşlarda vücudumuz yıpranır, dokular değişir, farklı hormonların değerlerinde artış ve düşüşe bağlı olarak birçok sayılabilecek nedenlerden dolayı uzun kalıcı omuz ağrıları başlayabilir. Omuzlarımızı çok kullanmak ile alakalı bir durum olmayan ağrıların azaltılması için çeşitli egzersizler, hareket ve masaj türleri bulunmaktadır.

bel-boyun-tendon-kas-agri-masaj-masaji-medikal

Genellikle yetişkinlerde görülen ratorar manşet olarak adlandırılan omuzun hareket ve dönmesini sağlayan kasların oluşturduğu bir rahatsızlıktır. Omuz bölgesinde ki ağrıların küçük bir bölgede veya geniş bir bölgede olduğu için sadece bütün sırta yapılacak masajlar tavsiye edilmektedir. Uzun süren ve müdahale edilmeyen boyun, omuz ağrılarının ilerleyen zamanlarda geçici veya kalıcı olarak bazı hastalıkların oluşumunda büyük rolü vardır. Hastalıklara yol açan ağrıların olması gibi bazı hastalıklarında omuz ağrılarına sebebp olduğu söylenmektedir. Bunlardan bazıları safra kesesi hastalıkları, kalp, karaciğer, boyun omurgalarında ki hastalıklar gibi bir takım rahatsızlıkların ağrılara sebep olduğu ve bu hastalıkların iyileşmesinden sonra masajın yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde omuzlarda ki ağrılar da azalma olduğu için hastalıkların ihmal edilmesi ile sakıncalı durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple ilk öncelikli olarak doktor kontrolünde yapılacak muayene ve kesin tahlil sonuçlarından sonra sayılan hastalıklardan veya diğer hastalıkların sonucunda oluşan bir omuz ağrısı yok ise bu durumda masaj uygulaması yapılabilmektedir.

bel-omuz-agrisi-bolgesel-masajlar

Bilinen ve tıbbın açıkladığı bilgilere göre geçici veya sürekli ağrıyan omuz sorunlarının ele alındığı görülmektedir.

Omuzda ki Ağrıların En Çok Görülenleri Ana Kategorisi Ve Nedenleri

Tendonlarda ki iltihaplar (bursit veya tendinit) ya da tendon yırtığı, Omuzda çıkıkları, Artrit, Omuzlarda kırıklar…

Tümör: Sinir veya enfeksiyonlara bağlı ağrıların nadir görüldüğü, daha sık görülen ve yayın olanlar aşağıda açıklanmıştır.

Bursitler: Vücudumuzun eklemlerin bursa isminde sıvı ile dolu keseciklerden meydana gelir. Bursalar kemikleri saran soft dokular arasında koruyucu görevini üstlenir. Bu koruyucu görevi sayesinde kas ve kemiklerin sürtünmesinde azalma minumuma iner. Omuzun aşırı derece kullanıldığı hallerde keselerin iltihap ve ödem oluşur. Bursit adını alan bu hastalığın rotator manşet iltihabı (tendinit) ile birlikte görülmektedir.Omuzda artan iltihaplı dokular ağrı oluşturmaya başlar. Günlük yapılan işlerde bile zorlukla yapılabilir bazı durumlarda ağrıdan dolayı hareket kabiliyeti düşer.

omuz-agrilari-nokta-ve-masaji

Tendinitler: Tendonlar kas ve kemik arasında ki köprü isminidir. Tendonlar yıpranarak tendinit (rotator manşet iltihabı) oluşabilmektedir. Tendinitin çoğu zaman tendonlarda deforme sonucu oluşan bir iltihap türüdür. Kullandığınız bir çorabın zaman içerisinde eskidiğini biliriz ve tendonlarda bu örnek de olduğu gibi yıpranabilir. Bazı durumlarda örneğin tavanı boyama işlemini esnasında kollar dik bir açı ile yukarıya bakar ve bu durum gibi aşırı derecede aynı hareketlerin tekrarlanması sonucu akut tendinit oluşabilir. Yaşın ilerlemesi yada artritten dolayı oluşan tenditlere kronik tenditler denilmektedir.

omuz-boyun-agrisi-terapi

Tendonların yırtılması: yaşlılıkla tendonda ki yapıların bozulması, sakatlanma, kaza ve uzunca kullanımdan dolayı oluşan deformeler sonucu tendonlarda yırtılma ve kopma olabilir. Tendonların bir kısmı yırtılabildiği gibi tamamen ortadan ikiye ayrılma da yaşanabilir.

Omuz sıkışmaları: kollarımızı yukarı kaldırma pozisyonunda omuzun çıkıntı noktası alt soft dokularda ki baskı ile bir sıkışma oluşur. Kolun havada olduğu süreç içerisinde omuzun çıkıntıkarı bursa ve tendonlarda sıkışma meydana getirir. Ve bursit ve tendinit oluşmasına sebep olabilir. Omuzda oluşan sıkışmalar ağrı verdiği gibi hareketlerde de kısıtlamayı etkileyen bir hastalık meydana getirir. Bu durum da ciddi bir sıkışma sonucunda kaslarda yırtılmalar olabilir. Kemiklerin ve eklemlerin yapısıyla oluşabiliecek anomallerden farklı olarak, yüzmek, basketbol gibi omuzun baş hizasında yukarıya doğru fazla hareketlerin yapılmasını gerektiren durumlar da sıkışma sebebidir. Örneğin ev hanımlarında sıkça karşılaşılan bir olaydır.

omuz-deltoid-kas-agrilari-masaj

Artritler: omuzda ki ağrıların sebebplerinden biridir. Fakat çok fazla artit çeşidi bulunmaktadır. Osteoartrit omuzda en sık görülen artrit çeşididir. Tıpda ki adı Osteoartrit kireçlenme demektir. Özellikle orta yaşlarda karşılaşılan kireçlenmelerde ağrılar, sertlik ve şişikler ile kendini belirgin yapar. Kireçlenme zaman içerisinde ilerleyerek kötüleşerek ağrılı bir hal alır. Spor, kazalar, sakatlıklar, yıpranma ve yırtılmalar gibi birçok sebep kireçlenmeye neden olur. Kasların yırtılması, eklemlerin iltihaplanması veya enfeksiyonların oluşturduğu rahatsızlıklar da diğer artrit gruplarındandır. Ağrıyan omuzun ağrılarının dinmesi için kişi omuzunu sağa sola yukarı ve aşağı doğru oynatarak eklemlerdeki soft dokuların sertleştiğini durumu daha da kötüleştirdiğini bilmez. Bu durum zamanla omuzda ki manevraları kısıtlar ve ağrılar daha da fazlalaşır.

omuz-ense-agrisi-masaji

Donuk omuzlar: donuk omuz adı verilen durum da isminden de bilindiği gibi omuz hareketlerinde kısıtlanma ileri seviyededir. Kollar yere doğru uzatılmak istendiğinde başarılı olunmaz. Donuk omuz da ki en büyük etken hareket etmemek, spor yapmamaktır. Bunların yanı sıra donuk omuza etki edenler, ameliyat sonrası veya romatizmal hastalıkların etkisiyle de oluşabilmektedir. Kalp hastalıkları, akciğer, romatoid artrit, kaza ve yaralanmalar da sebebiyet vermektedir.

Ayrıca Omuz çıkıkları ve Omuz kırıkları da omuz ağrılarının geçici bazen de kalıcı olarak ağrımasına sebebp olan durumlardandır.

Omuz Ağrısı Neden Olur?

Omuzum ağrıyor dediğinizde sadece omuz bölgesinden bahsederiz, fakat bu bölgenin tendon ve kaslar ile karmaşık bir yapısının olduğu bilinmelidir. Böylelikle ağrıyan kas mı, tendon mu, çıkık mı veya diğer organlarımızın ağrılarının sebebi mi bunun öğrenilmesi gerekir. Tanı sonucu doktora giderek kesin sonucu öğrendikten sonra çözüm yollarına başvurulmalıdır. Sırtımızda ki Trapez (Trapezius) kasları boyunu omuza bağlayan bir köprü gibidir. Kollarımızı oynatmadan omuz hareketlerini sağlayan kaslardır. Fakat kollarınızı yukarı, sağa sola çevirdiğimizde bu kas gruplarıda hareket eder. Meslekler, ev hanımları, araç sürücüleri, bilgisayar kullanıcıları gibi herkesin kaslarını gün içerisinde kullanış şekli ve süresi farklıdır. Yanlış duruşlar, aşırı zorlamalar, yanlış spor, kaza, düşme ve çarma gibi faktörler ile konu birçok bölümde incelenebilir. En çok karşılaşılan durumlar ve çözümleri hakkında birkaç yönü ile konuyu inceleyebiliriz.

Omuz Ağrısnın sebepleri nelerdir ?

Omuzlarda ki ağrıların kaynağı kendi karmaşık yapısının olması, yanlış hareketler, aşırı zorlama ve düzensiz duruşlardır. En çok karşılaşılan Omuz tendonlarının sıkışma sendormunu tanımlayan patoloji gelir. Donuk omuz denilen durum, tendonlarda kireç birikmesi ile oluşmuş kalsifik tenditler, omuzun gevşekliği veya omuzun yarı çıkıntısı, miyofasyal ağrı sendromu yani omuz çevresinde kaslarda zorlanma ağrısı en sık rastlanan sorunlardır. Omuz çevresi kaplayan kas sinirinin etkisi ile omuzlarda ağrılar görülür ve omuzun kuvvetsiz, zayıflığı ön plana gelir.

trapes-trapez-kaslari-agrilari-omuzlar

Vücudumuzun en karmaşık ve hareketli kısmını omuz eklemleri oluşturur. Bu karmaşık sistem omuzda ki sık görülen ağrıların diğer bölgelerimize göre daha fazla görülmesidir. Omuz da ki eklemleri köprücük kemiği, kol ve kürek kemikleri oluşur. Bu sistemin sağlamlığını eklemlerin etrafında ki soft dokular güçlendirir. Omuzlarımız da sık görülen soft doku lezyonudur. Omuzlarda eklemler etrafı kaslar, tendonlar, kapsüller ve ligamanlardan oluşur. Omuzun etrafını kaplayan kapsül adı verilen eklemin kılıfları vardır. Omuz hastalıklarında donuk omuz adı verilen durum kapsülün yapışıklığa neden olması ile oluşur. Kapsülün üzerini ligamanların eklemlerini oluşturan kemiklerde bağlaç görevi yapar. Bağların ani, aşırı zorlama ve geveşklik sonucunda omuz ekleminde çıkık ve yarı çıkıklar meydana gelir.

Bedenimizin en çok hareketli bölgesi olan omuz eklemlerinin hareketlerinde daha rahat işlemesini sağlayan subakromial bursa isminde vücutta ki azami keseciğin biri bulunur. İltihaplı romatizmaların, omuzda ki zorlanmalar, yanlış hareketler ve kötü kullanımdan oluşan iltihaplı problemler oluşturabilir. Bursanın üstünde omuz şeklini oluşturan en kuvvetli kas grubundan biri olan Deltoid kasları vardır.

Omuz ağrıları sadece bölgede ki kas sorunları ile alakalı olmayabilir. İltihaplı romatizmalar da omuzda ağrı oluşturabilir. Bunları takip eden diğer ağrı nedenleri, akciğerin üst kısmında ki kanser, karaciğer, safra kesei, dalak gibi omuzda ağrı sebeplerini etkileyen organlardır. Boyun fıtıkları da omuz ağrılarının oluşumunda önemli rölü olduğu bilinmelidir.

Uyarı: Sitede bulunan yazıların büyük kısmı doktorların paylaştığı bilgilerden alınmıştır. Hastalıkların tümü, Sıkışma sendromu, yırtılma, kemiklerde çıkık ve benzeri tıbbi müdahale gerektiren durumların tanısı sadece doktor kontrolünde ve klinik, hastane ortamında tahlil sonucu belirlenir. Bu gibi durumlarda yetkili kişiler doktorlardır. Sitemizde bulunan yazılar bilgi amaçlı olup, yükümlü sorumlulukları kabul etmez. Verilen bilgiler doktorun koyacağı tanının yerini tutmaz.

Sitede ki makale, görsel, logo ve diğer tüm materyallerin telif hakkı akaponto.com a aittir ve korunmaktadır. Yazıların alınması ve başka yerlerde kullanılması yasal bir suçtur. Tüm haklarını saklı tutar.