Refleksoloji Masajı Reflexoloji Terapisi istanbul

Refleksoloji Masajı ile Rahatlayın

Ayak tabanımız bedenimizin tüm organ, sinirler ve refleks noktalarının ana merkezlerinden sayılır. Vücudunumzda ki en önemli bölge kafamızdır hemen ardından ayak tabanımız gelmektedir. Bir refleksoloi masajı içerisinde ortalama olarak 6000-7000 sinir uyarılır. Bu sinir uyarılmalarının sayısı küçümsenmeyecek kadar fazladır. Bu noktalar beyin tarafından yollanan sinyaller ile bağlantılı olduğundan ayak tabanın da ki noktaların önemi ön plana çıkmaktadır. Ayak ve el refleksolojisi terapisinde ki amaç noktalara uygulanan basınç sayesinde sinirlerin ve kan dolaşımının uyarılması yöntemidir. El ve ayak refleksolojisinden gelen şifayı günümüzde pek az kişi tarafından bilinsede bir çok ülkede felçli hastalar üzerinde tedaviye yardımcı alternatif tıp olarak uygulanmaktadır. Refleksoloji 5000 yıl öncesi mısır firavunları da dahil olmak üzere bir çok uygarlıkta kullanılmıştır. 1900 lü yıllarda ismi Dr. William Fitgerald olan amerikalı doktor yeniden keşfederek günümüze ulşamasında yardımcı olmuştur. Dr. William KBB uzmanı ağrıca dünyanın en iyi refleksologlarındandır. Dr. William ameliyat öncesin de ayak tabanında ki noktalara parmakla basınç uyguladıktan sonra uyuşturucu anestezi ilaçları kullanmadan cerrahi müdahalede bulunduğu bilinmektedir. Bu kadar ileri seviyede ki bilgiler ne yazık ki yazı veya görsel video olarak bulunamamaktadır. Refleksoloji teorilerinin birçok hastalığa iyi geldiği iyileştirdiği bilinsede, tam olarak nasıl çalıştığı çözülememiştir. Masaj bir hastalığın kesin çözümü değil, alternatif tıbba yardımcıdır. Masaj yaptırarak yeni hastalıklara yakalanma riskinizi minimum seviyeye indirmeniz sizin elinizde. Profesyonel bir masaj terapistinden masaj hizmeti almanız önerilir. Ayrıca kişinin masaj diplomasının olup olmadığını sorunuz. Vücudumuz elektromanyetik alana sahiptir, bu manyetikler ve sinyaller tüm vucüdun her tarafında dolaşmaktadır, fakat çıplak göz ile görülebilmesi imkansızdır. Görünemeyen 10 ana elektronik akımın geçtiği yerler, ayak ve el parmaklarından başlayarak bedenimizin ön ve arka kısımlarına doğru akar. Yediğimiz yiyecekler ve içtiğimiz sıvılar, solunum ile vücuda giren toksinler, terminal sinirlerin uç bölgelerinde tortu şeklinde birikirler. Bu birikme oluşumu elektromanyetik akımın vücuttaki dolaşımını engeller, bu engelleme sayesinde hastalık dediğimiz olay meydana gelir. Çünkü elektromanyetik denge bozulmuştur.

Refleksoloji terapisinde ki el ve ayak noktalarına uygulalan masajda ki basınç ile sinir uçları yardımı ile çalışan organlara sinyaller gönderilerek, organlar uyarıldığı bilinmektedir. Bu sayede olması gereken düzeye dönen elektromanyetikler vücudumuzun eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olur. Bu teori en çok kabul edilen ZONE TEORİSİDİR.

Çinlilere göre vücuttaki hayati enerji Chi, Japonlara göre Ki, Hintlilere göre Prana, Mısırlılara göre vücuttaki hayati enerji Ka. Bu enerji bitince hayatın sonu gelir ve bu enerji meridyenlerin içinde dolaşır. Meridyenler, her organla her heyecan ve duygusal hayatımızla ilgisi vardır. Cilde yakın noktalara baskıyla bu meridyenlere etki yapmak mümkündür. Bazı nedenlerle bu meridyenler tıkanır, bu tıkanıklıklar hissedilebilir. Baskılarla meridyenler etkilenip düzene girmesi sağlanır.
REFLEKSOLOJİNİN FAYDALARI
1- Asıl faydası rahatlatmaktır. Stresi azaltır ve derin bir sakinlik sağlar. Uykusuzluk, huzursuzluk gibi psikolojik sorunların tedavisinde tamamlayıcı tedavi olarak kullanılabilir.

2- Seans anında 7000 civarında sinir uyarılır.

3- Kan dolaşımı hızlanır.

4- Vücudu toksin ve atık maddelerden temizler.

5- Vücut sistemleri arasındaki uyumu sağlar.

6- Vücut enerjisini yeniden canlandırır.

7- Bağışıklık sistemini harekete geçirdiği için, sağlığı korur ve devamını sağlar.

REFLEKSOLOJİNİN FAYDA SAĞLADIĞI VE YARDIMCI OLDUĞU SAĞLIK SORUNLARI
1. Panik atak

  1. Stes
  2. Depresyon
  3. Ansiyete
  4. Bel ve boyun fıtıkları
  5. Eklem ağrıları
  6. Hormonel sorunlar
  7. Migren
  8. Migren tipi baş ağrıları

10.Konuşma bozuklukları

11.Spastize

12.Otizm

13.Motor gerilik (yürüyememe, kolunu kullanamama vb.)

14.Dikkat eksikliği ve hafıza zayıflığı

15.Kireçlenmeler

16.Çocuklarda alt ıslatma

17.Uyku bozuklukları

18.MS

19.Romatizmalar

20.Gaz ve kabızlık sorunları

21.Regl ağrıları

22.Solunum problemleri

23.İdrar sorunları

24.Kas spazmları
DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
1- Kanser tedavisi görenlere yapılmaz.

2- Hamilelerde özellikle ilk 3 ayda yapılmaz

3- Vücudun bitkin olduğu her türlü ateşli hastalıklarda yapılmaz.

4- Ellerde ve ayaklarda artrit ve osteoporoz(kemik erimesi) olduğunda, ateşli ve şişlik olduğu dönemlerinde yapılmaz.

5- Trombosiz, Filibit gibi damar problemi olanlarda yapılmaz.

6- Ciddi kalp rahatsızlığı olanlarda yapılmaz

7- Diyabetiklerde (şeker hastalarında), pankreas refleksinde çalışılmaz.

8- Varisi olanlarda varisli bölgede yapılmaz, bilek çevresinde gizli varis olabilir.

Ayaklar vücudumuzun aynasıdır prensibinden yola çıkılarak belirginleşen ve uzak doğu geleneksel tıbbının değişilmez bir parçasını oluşturan bu masajda ayak tabanında belirli noktalara bası uygulanmaktadır. Ayakta her bir nokta vücutta belli organ ve dokuları temsil eder. Refleksoloji, bir tür denge masajıdır ve kişinin kendisini fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak iyi hissetmesini sağlar. Ayakta belli noktalara kişinin verdiği tepkiler göre sorunlar tespit edilip onarılmaya çalışılır.

 


Refleksoloji Ayaklar:
Ayak tabanında vücudun bütün organlarıyla bağlantılı olan sinir uçları ve sinir bölgeleri anatomik olarak bilinmektedir.
Masajda özellikle ayaklar, eller ve kulaklarda noktalara belirlenmiş olan tip ve dozajlarda masaj uygulayarak, birçok rahatsızlıkların iyileşmesinde yardımcı rolü vardır. Yorgun kaslar, vücuttaki gerginlik, psikolojik sorunlar, sebepsiz ağrılar, ayaklardaki ağrılar ve buna benzer yüzlercesine etkisi vardır.
Refleksoloji Kulaklar: Uygulamada kulaklara ve kulakların özel bölgelerine masaj yapmak suretiyle, vücuttaki ağrı ve sızıların yüksek derece azaldığı görülmüştür. Sıkıntılar bu yöntemle azalmakta ve büyük rahatlama sağlanmaktadır. 20 dakika süren kulak masajlarım harika bir rahatlama sağladığı gibi vücudu uyararak gerekli uyaranları verir. Yapılan bu uygulamaların, faydası birçok kişi üzerinde görülmüştür.

Refleksoloji Eller: Eller iç ve dış tarafında vücudun birçok organlarıyla bağlantılı olan sinir uçları ve sinir bölgeleri anatomik olarak bilinmektedir. Ayaklarda oluğu el içinde ki noktalara uygulanan basınçlar da sinir uçları yardımı ile organları uyarır, kaslarda gevşeme ve rahatlık hissi verir.
ETKİ: Masaj süresince, masaj olan kişinin bedeninde gevşeme ve tanımlanması zor, ancak masaj olan kişinin yaşayabileceği çok zevkli sıcaklık dalgası yayılacak ve bunu çok güzel rahatlama duygusu olarak şiddetle hissedecektir.

Refleksoloji, tıbbi tedavi değildir; hastalıklara teşhis koymaz ve tedavi etmez. Fakat pek çok hastalıklarla mücadelede, teşhis ve tedavide olumlu etkileri tespit edilmiştir.