Selülitleri gidermek için hangisi mezoterapi mi Masaj mı
Selülit Nedir ? Nasıl Oluşur ? ve Selülite Nasıl Önlem Alalım?
Teknolojinin ilerlemesi ile hareket kısıtlılığıda beraberinde bazı sorunları getirmiştir. Örneğin merdivenlerden çıkmak yerine asansörleri kullanmak, kısa mesafeleri yürümek yerine araç kullanarak gitmek gibi onlarca nedenden dolayı vücudumuzun ihtiyacı olan hareketi sağlayamadığımız açık ve net olarak bilinmektedir. Meslek gruplarının da bu konuda etkisi vardır. Gün boyu bilgisayar başında oturmak, veya gün boyu araç kullanmak gibi. Durum böyle olunca bir çok kadın selülit sorunlarından şikayet etmeye başladı. Hem çalışmak hemde güzel görünmek gerekiyor. Peki selülitler için ne yapmalıyız? Yazıyı okumaya devam edin, selülitin ne olduğunu, neden oluştuğunu ve nasıl baş etmeniz gerektiği hakkında detaylı bilgiye ulaşaksınız.

Selülit Nedir ?
Cildin bağ dokusunun bozulması ile oluşan, görünümü portakal kabunu andıran bir doku bozukluğudur. Kadınların %90 yüzde doksanında bulunmakta, fakat evreleri farklıdır. Dört basamaklı olan selülitin ilk aşaması, ikinci, üçüncü ve en son dördüncü aşaması ile geri dönülemez bir boyuta gelebilir.
Birinci aşama da dolaşım bozukluğundan kaynaklı damarlarda ki sular dokulara dolar ve ağrı oluşturabilir. İkinci aşamada ödemler dahada fazladır. Üçüncü ve dördüncü aşamada yağların birikimi artar, su ve tuz da bulunan moleküller organizmamız tarafından kullanılamayıp selülite hapsolur. Oluşum bölgeleri kalçalar, bacakların ön ve arka kısımları ve kollarda görülür.

Selülitte ki Bilimsel Araştırmaların sonucu etki ve sebepleri
1) Genetiğin etkileri
2) Hormonların bozukluğu
3) Kan dolaşımında ki düzensizlikler ve bozukluk
4) Bağ dokusunda ki zayıflılık
5) Kötü alışkanlıklar (beslenme, kahve, kola, alkol, v.s. )
6) Hareketsizlik, spor yapmamak
7) Psikolojik etken ve faktörler
Ne Zaman Ortaya Çıkar?
1) Gelişim döneminde vakalarında % 12’de
2) Hamilelikte vakarın % 20′ si
3) Menopoz önce ve sonra vakarın % 25′ i
4) Tüm yaşlarda vakaların % 43′ ü olarak
5) Şişman, normal veya zayıf kadınlar eşit oranda selülit ten etkilenirler

anti-selulit-mezoterapi-mi-masaj-mi
Nasıl Önlem Alalım?
1) Selülit sabah uyandığınızda bir gecede oluşabilecek birşey değildir, erken teşhis ile ikinci ve diğer aşamalara geçmeden önlenmesi daha kolaydır.
2) Günde ortalama içilmesi gereken 2.5 litre suyu tükettiğiniz takdirde vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olursunuz.
3) Kalorisi düşük besinlerin tüketilmesi önemlidir, metabolizmanın harekete geçmesini sağlayan magnezyum içerikli besinler tüketebilirsiniz, fosfor ve silisyum dokuların kuvvetlenmesini sağlar. Vucütta bulunan fazla toksitler ile atılmasına yardımcı olmak için turp, çilek, greyfurt, kereviz gibi sebze ve meyveleri tüketebilirsiniz.
4) Düzenli spor yaparak kan dolaşımı bozukluğunu engellemek de gerekir, selülit için en ideal spor yüzmektir, ayrıca yürüyüş, bisiklet, teniz ve jimnastikde selülit oluşumunu önemli derecede engeller.
5) Vücudu tahriş etmeyecek bir fırça veya eldiven ile selülit bölgesine 1on veya onbeş dakika dairesel hareketleri kalp yönüne doğru yapınız. Bitkisel yağları selülitli bölgeye yedirin greyfut yağı, karanfil, portakal, nane, portakal yağları selüliti çözmede etkilidir.
6) Son olarak profesyonel bir uzmanlardan masaj hizmeti alabilirsiniz. Eğitimli personellerimiz selülit masajı ile sizlere yardımcı olabilirler.
Bu bilgiler ile yaza hazırlıklı zinde ve mutlu olabilirsiniz. Plajda güneşlenmekten korkmayın, selülitsiz ve mutlu bir yaşam hepinizin hakkı.
Selülit Nedir? Tedavi Alternatifleri Çözüm Yöntemleri Nelerdir?
Selülitin görünümü çukurlu iniltili çıkıntılı portakal kabuğuna benzer, bu durum deri altı ve yağ dukularında düzensizlikleri haber veren bir durum gibi tabir edilebilir. Selülit sadece kadınlar görülmez fakat erkeklere kıyasla kadınlarda çok daha fazla görülür. Kalça, baldırların önünde, arkasında, karında ve kollarda ortaya çıkar. Bu durum şimanlık, zayıflık veya obezite ile alakalı bir durum değildir, zayıf kişilerde de selülit kilolu kişilerde de olduğu gibi görülür. Kıyaslama durumunda zayıf-şişman kişilerde aynı oranlarda görülür. Selülitler beyaz tenli kişilerde daha fazla meydana gelmekte ve göz ile daha fazla belirginliğini görülebilmektedir. Esmer tenli kişilerde görüntü biraz daha gizlenmiş ve ileri seviyede değil ise belirgin değildir. Selülit neden oluşur sebebi nedir diye açıklayacak olursak, kısaca kan ve lenf sisteminin bozukluğudur. İlaçlar, diyetler, spor gibi uygulamalar yapılırken selülite karşı alınacak en iyi önlemlerden biri de belirli aralıklar ile profesyonel kişilerden Anti-selülit masajı yaptırmanız olacaktır. Daha önce konu hakkında ki açıklamamızda masaj yaptıracağınız kişinin eğitimli, diplomalı, profesyonel ve ahlaklı olduğuna özen göstermenizi vurgulayarak bildirmiştik.
Lenfatik sistemin sıvıyı vücuttan atamaması ve kan dolaşımın bozukluğu ile selülitin ilerlemesi aşamalar halinde devam eder, önlem alınmadığında 1-2-3-4 diye adlandırılan en yükseği 4 seviye olan ağrılı ve geri dönüşü oldukça zor bir döneme girebilir. Önlemlerde ilk önceliğin dolaşımı ele almak olsada tüketilen besinlerde bir o kadar önemlidir. Hormonal etkenler unutulmamalı çünkü selülitin başlangıcından ilerlemesine kadar östrojen isminde bir hormondur ve genellikle kadınlarda görülür. Ergenlik döneminde başlayan selülit, menopoz, gebelik ve menstruasyon dönemlerinde artarak devam eder.
Not: Lenfatik sistemde kan dolaşımına benzeyen ve kanı pompalayan kalp gibi bir organ olmadığı için, birçok nedenden dolayı tıkanan lenf havuzcuklarından dışarıya atılamayan sıvıların manuel lenf drenaj yöntemi uygulanarak vücuttan idrar yolu ile atılması sağlanır. Ve bu uygulama normal masaj ile karıştırılmamalı, eğitimli profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki lenf havuzcuklarında ki tıkanıklıklar açılmadan lenf drenaj uygulamasının hiç bir faydası yoktur. Bu sebepledir ki yaptıracağınız kişilerin eğitimli olmalarına dikkat etmeniz gerekir.
SELÜLİTİN OLUŞMASINA ETKİ EDEN FAKTÖRLER
Selülitin oluşuma etki eden diğer nedenler de vardır. Başlıca genetik, yağlı, karbonhidratları fazla besinlerin aşırı tüketilmesi veya gereğinden fazla bilinçsiz beslenme, lifleri zengin olmayan besinler, tuzlu yemekler gibi faktörler göz önünde bulundurulmalı. Çok dar kıyafetler kan dolaşımını etkiler, kasların hareket alanını kısıtlar ve hasar olarak selülitin ötesinde sağlık problemlerini getirir. Sigara içildiğinde oksijenin seviyesi düşürülür, dokulara oksijen yerine zehirli duman gönderilmiş olur. Hareketsiz yaşam, iş şartlarıda selüliti tetikler. Anlaşılacağı gibi selülit tek bir sebepten oluşmadığı, birçok faktörden oluşarak ortaya çıktığı görülmektedir. Selülitin giderilmesi için de sadece spor sadece masaj sadece gıda ile tek yol izlenilmemeli, hepsi kombinasyon içerisinde belirli aralıkla ile masaj, düzenli spor, dengeli ve sağlıklı beslenme, zararlı sigara, alkol gibi alışkanlıklardan kurtularak bir bütün halinde selülit ile savaşılmalıdır. Selülit basit birşeydir diyebiliriz, ama selülitin başlamasında vücudumuzda birşeylerin bozulduğunu doğru anlamamız gerekir. Kan, lenf dolaşımında bozukluklar olduğunu anlattık, PEKİ kan dolaşımı bozukluğu ile diğer hastalıkların arttığını, düzensizlik ve ileri seviye vücutta bozulmalar olduğunu da biliyor musunuz?
DİKKAT EDİLECEKLER
Tüm kadınlar güzel görünmek ister ve herkesin en doğal hakkıdır güzel, sağlıklı ve mutlu bir insan olmak. Selülitlerinin farkına varan kadınların kaygıları ciddi bir kozmetik kaygısına yönelir. Bu konuda piyada ciddi bir pazarın hakim olduğu bilinmelidir. Ruh ve psikolojiyi etkileyen süreçte kişi çözüm yolları ararken sektör açıklarından yararlanmak isteyenler tarafından suistimal edilebilir. Selülit başlangıcında telaş edilecek bir durum yoktur fakat ileri seviye selülitler için önlem almalısınız bu durumda bir uzman ile görüşebilirsiniz.
SELÜLİT GİDERME YÖNTEMLERİ
İlk öncelik sağlıklı beslenme, spor yapmak ve stresten kaçınmakdır.
1-Mezoterapi, selülitli bölgede deri altına yağ yakıcı, mikro sirkülasyonu düzenleyici maddeler enjekte edilir. Lokal olarak uygulanır.
2-Ultrason-Termoterapi gibi yüksek frekanslı, termik ve vazodilatör etkili tedavi yöntemi uygulanır.
3-Pressoterapi, havalı bir masaj aleti ile uygulanır.
4- Lenfatik drenaj uygulaması, lenfatik akımı uyararak hafif ve ritmik basınçlar kullanılır. Üretilen cihazın etkisi araştırılmış el ile yapılan uygulama kadar etkili olmadığı onaylanmış ve şuan günümüzde manuel lenf drenaj uygulaması el ile yapılması tavsiye edilir. Bu uygulama eğitimli uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.
5-İlaç ile tedavi (Tavsiye etmiyoruz) Topikal, transdermal ve sistemik olarak kullanılan birtakım ilaçlar da selülit tedavisinde kullanılmaktadır.
Akaponto, tamamen ilaçlara karşı bir tavır almıştır ve bu böyle kalacaktır. Çok mecburi durumlar, ağır hastalıklar dışında ilaçların kullanımını doğru bulmuyor, tavsiye etmiyoruz.
Selülit denilince akla gelen çok kötü bir durum olduğudur. Kısacası selülit deri altında birikmiş yağlardır. Selülit oluşumunda yağ dokusu bağ dokusunu ter yöne iterek ciltte buruşukluk ve kötü bir görüntü meydana getirir. Selüliti önleyecek uygulamalarda harketler kalbe doğru, üreme organları yönüne lenf havuzcuklarına doğru yapılır. Yeni başlamış selülitler insan sağlığına fazla zararlı bir tehdit oluşturmaz. Bu selüliti kendi haline bırakın anlamına gelmez. Anlatılmak istenen panik yapmadan, binbir çözüm yolu bulunan yöntemler ile selülitlerinizden arınmayı denemek. Çoğu kişi kötü görüntüye sebep olan selülitlerinden bir an önce kurtulmak ister. Bu mümkün değildir, selülitlerde bir anda oluşan bir durum değildir.
Selülitli kişiler kilolu kişilerdir bakış açısı yanlış, zayıf, süper fit bir vücuda sahip olsanız bile selülit oluşabilir. Fakat kilolarınız fazla ise kilolardan arınmanız selülitin azalmasında faydası olacaktır. Akrabalarınızda selülitli kişilerin olması selülitli olma ihtimalinizin daha üyksek olduğunu unutmayın.
Selülitin anlatılanlar dışında ki diğer faktörler;
– Kötü beslenme
– Son moda diyetler, fastfoodlar
– Yavaş metabolizma, düzensiz kan dolaşımı
– Yetersiz fiziksel aktivite, spor yapmamak
– Hormonsal değişiklikler, (kullanılan ilaçlar da etki etmektedir)
– Yetersiz su tüketimi,
– Toplam vücut ağırlığındaki yağ oranı
– Cilt tabakanızın kalınlığı ve cildinizin rengi
“Sağlıklı, mutlu bir yaşam, zinde bir beden için Akaponto Profesyonel Masaj”

Yasal Uyarı:
Sitede bulunan yazılar, içerik, görsel ve tüm öğeler akaponto.com a aittir. İzin alınmadan yayınlanması yasal bir suç teşkil eder, ve diğer sitelerde yayınlanmasına izin verilmemektedir. Tüm hakları saklıdır.