Stresin Beden Ve Ruhumuza Etkileri Anti Stres Ve İndian Head Mucizesi

Günümüzün hastalığı STRES

Stres, vücudumuzda farklı hormonların aşırı derece üretilmesi ile vücudumuzun bütün sistemini bozar. Stresin zararlarını yazmakla bitiremeyeceğimiz bir gerçektir, sizlere kurtulma yöntemlerini yazmanın daha faydalı olduğunu düşünüyoruz. Büyük zararlarından bir kaçından bahsetmekte fayda var (Ruh sağlığını büyük ölçüde bozar, yaşlanmayı hızlandırır, kalp rahatsızlığı, kalp krizi, hastalıkların büyük bir bölümü % 70-80 oranında stresten kaynaklandığı bilinmektedir.) Hastane’lerde Yatan Hastaların Yarısından Fazlası Zihinsel, Ruhsal Problemleri Olan Üzüntü İçinde Olan Ve Yarınlarından Endişe Eden İnsanlarla Doludur. Endişe ve üzüntülerden en çok etkilenen organlarımızdan biri böbrekler diğeride bağırsaklardır. Stresli bir beden bağırsaklarda aşırı derece hormanlor salgılamakta, bu hormonların yüksek miktarda olması zararlı olduğu gibi organlarımızın çalışma sistemini de etkilemektedir. Endişe içerisinde ki kişilerde de böbreklerde fonksiyon bozukluğu ileri derecesi de böbreklerin iflas etmesine sebep olur. Vücudumuzda ki organlarımızı zincirleme bir sistem gibi düşünecek olursak; Bozulan işlevini yerine getirmeyen organın yükü diğer organlara binmekte, fakat unutulmaması gereken en önemli faktör de bütün organlar birbirlerinin görevini yapamaz. Yazımızı fazla uzatmadan sizlere Anti-stres masajından bahsedeceğim. Adından da anlaşılacağı gibi Anti-stres masajı vücudumuzda ki refleks noktalarına hafif baskılarla el ritminin ahengi ile birleşmesinden oluşan bir masaj yöntemidir. Kullanılan müziğin etkisi de masaj ile birleştiği zaman, ruh, beden ve zihini rahatlatacaktır. Diğer bahsi geçen masaj türlerinde olduğu gibi bu masaj türüde ülkemizde profesyonelce yapanların sayısı oldukça az olduğu kanaatindeyiz. Anti stres masajı sonrasında stresten arınmış bir zihin ile ruhunuzunda dinlendiğini hiseedeceksiniz.

Not : Masaj yaptıracağınız Masör-Masöz ün size daha fazla stres yaşatmaması için tercihinizi doğru yapmaya özen gösteriniz. Eğitimli, ahlaklı ve bilinçli kişilerden profesyonel hizmet alın. Akaponto.

stresin-ruhumuza-zararlari-anti-stres-masaji

STRES NEDİR?

Herkesin hayatını etkileyen stres vucüdumuzun rahatsız olduğu durumlarda verdiği tepkidir. Stres hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Stres yaşamayan hiç kimse yoktur, bütün olaylara verdiği tepkide enerji harcar. Mutlu veya üzgün durumlarda, farklı tepkiler gösterir. Tepkiler olmazsa streste olmaz bu da kişinin ölü olduğu yaşamadığı anlamına gelir. Bu durumlardan dolayı stres hayatımızın bir parçasıdır. Çok fazla stres içerisinde de insanlar yaşamlarını sürdüremez, organlar iflas eder, işlevlerini yerine getiremez. Aşırı derece farklı hormonlar üreterek belli bir süre sonra zayıf düşen bedene bulaşan basit bir hastalık ile kişi hayatını kaybedebilir. Onun için yeterli seviyede bir stresten fazlası yaşam için risk oluşturu.

Stres sadece zihnimizi etkilemez, fiziksel olarak güçsüz, başarısız ve zamanla bedeni yorgun düşürür. Karamsar bir yapıya dönüşen bakış açısını sürekli olumsuz düşünclerle doldurur. Beden, ruh ve zihin üçlüsü yaşamın en temel parçasıdır. Bunlardan birinin bozulması diğerlerini etkiler. Az miktarda strese ihtiyaç duyarız. Sebebi ise amaçlarına ulaşırken stres sonrası başarının verdiği mutluluktur. Fransa dünyanın en çok intihar edilen ülkesi ile ilk sıralarda yer alır. Çoğu kişi bütün yapılacaklarını yaptığını, ulaşamadığı hiçbir şeyin kalmadığını düşünerek hayattan zevk almamaya ve herşeyin aynı olduğu hissine kapılırlar.

Aşağıda ki soruların birçoğunun cavabını evet olarak veriyorsanız sizde de stres olduğu anlamına gelir

 • Sürekli halsiz ve sırtınızda ağır bir yük varmış hissi var mı? Sabah uyandığınızda uykunuzu alamamış şekilde mi uyanıyorsunuz?
 • Panik, sinirli ve endişe içerisinde mi hissediyorsunuz?
 • Başkasının yaptıklarından hoşlanmıyor musunuz?
 • Bir iş yaparken Konsantrasyonsuz musunuz?
 • Uyuyamama gibi sorunlarınız var mı?
 • Çoğu zaman baş ağrısı bulunuyor mu?
 • Mesleğinizi ve yaptığınız işi seviyor musunuz? Bu size zevk veriyor mu?
 • Kendinizi önemsiz değersiz biri gibi mi algılıyorsunuz?
 • Neşesiz, mutsuz ve karamsar bir yapınız mı var?
 • Sürekli hastalanıyor musunuz?
 • Sakinleşmek için kullandığınız birşey var mı? (içki, sigara, uyuşturucu)
 • Sıkıldıkça yemek yermisiniz, veya birşeyler atıştırımısınız?
 • Aniden küçük de olsa olaylar karşısında sinirleniyor musunuz?

Eğer soruların en az 5 tanesine evet cevabı verdiyseniz streslisiniz, eğer cevabınız hepsine evet ise kendinizi biraz toparlamanız gerekebilir. Çünkü aşırı derece strese maruz kalıyorsunuz, ileri seviyelerde geri dönüşü olmayan problemler ile karşılaşabilirsiniz. Unutmayın mutlu olmak, mutsuz olmaktan daha kolaydır.

Yarınlarından Endişe Etmek

Maddi sıkıntı içerisinde olan kişilerin çoğu geleceği ile ilgili endişelere kapılır. Stresin en üst seviyelerinden biridir endişe etmek.

 • Örneğin aile fertlerinden birinin kaybolduğunu ele alırsak, çocuğu bir anda ortadan kaybolan çocuğuna düşkün bir anne sürekli çocuğunu düşünecek, nerededir, ne yapıyor, açmıdır, hastamıdır, yaşıyor mu, öldü mü gibi kendisine sürekli hergün binlerce soru yönelterek stres yaşayacaktır. Zamanla stresin yarattığı hastalıklara maruz kalan kişi yatalak, felç veya zihinde akli dengesini bozabilir.
 • Yaşam için gerekli olan maddiyat olayı da, kişinin sürekli ileri ki hayatında neler olacağı ile alakalı sorular yöneltmesidir. Ve bu durum kişinin maddiyatı düzelene kadar ömür boyu sürecektir. Bu süreç içerisinde yaşadığı stres ile zayıflayan bedeni hastalıklara daha kolay yakalanacak. Her hastalığın da verdiği ekstra stresi de ekleyerek hayatına devam edecektir. Bazı kişilerin bünyeleri sağlam, bazılarının zayıf olduğu için kişiye göre farklı olumsuz geri dönüşleri olacaktır. Stresin kanser yaptığı uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

Genel olarak anlatılan Stresten Kurtulmanın Yolları :

(“Yüzlerce yöntemlerden sadece 10 tanesi”)

1- Sabahları 15 dakika erken kalkın. Böylece yaşanılan telaşın ve aksiliklerin yarattığı stresi azaltmış olursunuz.

2- İçinde kafein bulunduran yiyecek ve içeceklerden uzak durmaya çalışın.

3- Temiz bir havaya çıkın derin ve ritmik nefes alın rahatladığınızı hissedin.

4- “Hayır” Demeyi Öğrenin

5- İyi Arkadaşlıklar Kurun (size sürekli stres yaratanları hayatınızdan çıkarın)

6- Anı yaşamayı öğrenelim

7- Spor yapalım

8- Sorunları tek tek ele alıp artı ve eksilerini yazalım (sorunları tek tek çözelim)

9- Bağımdaşlıktan kurtulalım

10- Her sabah uyandığınızda aynaya bakarak yeni bir güne başladığınız için şükredin, ve ne kadar güzel olduğunuzu kendinize söyleyin, hoşlandığınız hafif kokular da ruhu ve bedeni rahatlatır. Ve son olarak ahlaklı, profesyonel eğitimli bir masör-masözden kendinize masaj ödülü verin, bu karar sizi muhakkak rahatlatıp gevşemenizi sağlayacaktır.

 

Akaponto Masajın tavsiyeleri;

 • Haberleri, tartışma programlarını izlemeyin. (Politika, siyaset gibi anlamsız şeylerden uzak durmanızı tavsiye ederiz)
 • Zamanınız oldukça eğer deniz bulunan bir şehirde yaşıyorsanız denizi izlemeye, dalgaların sesini dinlemeye zaman ayırın ileri derece de ruhu dinlendirmektedir
 • Çiçek ve ağaçları sulayın, ruhunuzu rahatlatacaktır
 • Yalın ayak toprakta yürüyün, vücudunuzda biriken elektirik stres yapar daha da ilerisi vucudunuzda çeşitli ağrılara neden olur.
 • Maddi durumunuz el verişli ise ahşap evde yaşamayı tercih edebilirsiniz, yapılan araştırmalar sonucu ahşap evlerde yaşayanlar hastalıklara daha az yakalanmakta, daha az stresli oldukları ve ortalama yaşamları daha uzundur
 • En az yılda bir defa seçimi iyi yapılmış bir tatil de çok iyi gelecektir. (Dikkat edilmesi gereken konu gideceğiniz, otel, tur, gibi yerleri araştırarak daha fazla stres yaratacak kalitesiz ortamlardan uzak durmak)
 • Sevdiğiniz gıdaları tüketerek mutlu olabilirsiniz. Örneğin çikolata yiyin bir kişi mutlu olmaktadır.
 • İnsan olun, saygılı olun, iyilik yapın karşılığını beklemeyin hayal kırıklığına maruz kalmazsınız. Bu da sizde travmatik ve yıkılmışlık duygusu oluşturmadığı için stres yapmamış olursunuz.
 • Herşeye rağmen hayat yaşamaya değer, mutluluk satın alınabilecek bir duygu olmadığı için mutlu olmayı seçin. Stres veya mutluluk Kendi seçimlerinizin sonucudur…

Anti Stres Masajı

Vücudumuzun doku ve kasların rahatlamasını sağlayan ritmik hareketlerle yapılan baskıların şiddetsiz, tapotmen ve darbeleme gibi vuruşların olmadığı stres giderici bir masaj türüdür. Yorgunluğu giderir, baş, boyun ve sırt bölgelerinde ki refleks noktalarına uygulanan hafif basılarda yüksek derecede rahatlama sağlar. Dinlenmek için en ideal masaj türüdür. Fakat toplumumuz tarafından pek fazla bilinmeyen anti-stres masajının etkisini ancak uygulamayı daha önce yaptırmış kişiler bilmektedir. Genellikle Anti-stres masajının verdiği rahatlık ve dinlendirici etkisi ile kişi uyur. Ağrılı kaslarda, gerginlik ve stresli geçen bir günün ardından tavsiye edilebilecek en güzel masaj türüdür. Yaklaşık olarak 40-45 dakika süren masaj sonrasında kendinizi dinç, zinde ve rahatlamış hissedeceksiniz. Stresin sizden çok uzaklara gittiğine ruh, beden ve zihin ile şahit olacaksınız.

İndian Head – Hint Baş Nokta masajı

baş bölgesinde ki refleks noktalarına uygulanacak baskılarında vereceği dinlendirici rahatlık Anti-stres masajına eşdeğerdir. Bu iki tür masajı stresin giderilmesi ve dinlenmek amacı ile yaptırmanızı tavsiye ederiz. Özellikle boyun, baş ve yüz bölgesinde ugyulama yapılır. Ortalama süresi 30 dakikadar. Sinirlerin beyinden çıkış bölgesi olan kafa üzerinde uygulanacak masaj ile vücudun en uzağında ki alanlar bile rahatlar ve gevşer. Sağlıklı bir beden için sağlıklı zihin ve ruh üçlüsünün tümünün sağlam olması gerekir.

STRES NE GİBİ SORUNLARA NEDEN OLUR?

Her stres yaşandığı durumda beden ve zihin olarak enerji harcarız. Uykusuzluk, endişe, kendine güvensizlik, dikkat eksikliği, yorgunluk, uyuşturucu veya alkol kullanımına yönelim, panik atak ve bunların dışında yüzlerce hatta binlerce sayılabilecek etkiler ortaya çıkarız. Stresin neden olduğu hastalıklar üzerine detaylı bir yazı çalışmasını kısa zamanda sizlere sunacağız.

Sağlıklı yaşamak hepinimizin en doğal hakkı.

“GERÇEK MASAJ AKAPONTO”

Aldığım profesyonel eğitim dürüst, saygılı iş prensibi ve masörlük yemini ile Emin Ellerdesiniz…

“Masaj Uzmanı SADIK”

stresin zararları, stresin nedenleri, stresin yol açtığı hastalıklar, stresin psikolojik, stresin vücuda etkileri, stresin vücuda zararları Stresin Vücudumuza Etkileri Nelerdir ? Ne yapmalıyım ?

Yasal Uyarı: Sitede bulunan tüm içeriğin telif hakları akaponto.com a aittir. İzin alınmadan başka sitelerde, tv, radyo, gazete, dergi ve diğer tüm umuma açık alanlarda, yayınlanmasına izin verilmemektedir. Yayınlanması yasaktır ve yasal bir suç teşkil eder. Tüm haklarını saklı tutar. Sitede ki tüm yazılar bilgi amaçlı olup tanı ve tedavi içermez. Tanı ve tedavi yanlızca doktorlar tarafından verilir.